HASTINGS RB30+0.040" PERFORMANCE MOLY PISTON RING SET [HOLDEN 6-CYL RB30E & RB30ET TURBO 3.0L MOTOR]
1986-88 HOLDEN [VL COMMODORE]
Description
+0.040" HASTINGS PERFORMANCE MOLY PISTON RING SET
HOLDEN 6 CYL RB30E 3.0L MOTOR
HOLDEN 6 CYL RB30ET TURBO 3.0L MOTOR
02/1986-1988 HOLDEN [VL COMMODORE]
The High Performance Moly Piston Rings are made to the highest standard and exceed original manufacturers specifications for longevity, smooth operation and maximum performance.
The moly piston rings are manufactured in the United States of America by Hastings Piston Rings leaders in Piston Ring technologies and have been in business for over a hundred years.
SPECIFICATIONS:
Bore Size: 86.00mm
Size: +1.00mm / .040"
Top Ring Width: 1.50mm
2nd Ring Width: 1.50mm
Oil Ring Width: 2.80mm
Warranty
Features
Specifications
| SKU | 2M4754-040 |
| Model # | 2M4754-040 |
| Barcode # | 075538201175 |
| Brand | Hastings Piston Rings |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.008568000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$322.10
AEROFLOW PERFORMANCE ENGINE MOUNT SET [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L & GEN IV LS2 6.0L/LS3 6.2L MOTOR]
$165.50
ACL DURAGLIDE CONROD BEARINGS SET -0.020" UNDERSIZE [HOLDEN 6-CYL 132 & 138 GREY MOTOR]
$226.50
HASTINGS LS2+0.030" PERFORMANCE MOLY PISTON RINGS [HOLDEN V8 GEN IV LS2 6.0L MOTOR]
$221.50
HASTINGS LS1+0.020" PERFORMANCE MOLY PISTON RING SET [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR]
$357.02
AEROFLOW X-PRO PERFORMANCE HI-TORQUE STARTER MOTOR [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK MOTOR]
$148.50
ACL RACE SERIES PERFORMANCE CONROD BEARING SET -0.020" UNDERSIZE [HOLDEN V8 253 4.2L & 308 5.0L RED/
$163.50