GMB WATER PUMP [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR]
1999-05 HOLDEN [VTII-VX-VY-VZ COMMODORE]
Description
HIGH QUALITY GMB WATER PUMP & GASKET KIT
HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR
06/1999-2005 HOLDEN [VTII-VX-VY-VZ COMMODORE]
06/1999-2005 HOLDEN [WH-WK STATESMAN-CAPRICE]
12/2000-2005 HOLDEN [VU-VY-VZ UTE]
10/2001-2005 HOLDEN [V2-VZ MONARO CV8]
The pump is a direct bolt up and replaces your tired factory fitted Holden unit, with no modification required.
Comes with a Engine Block / Water Pump Gasket for easy application, gasket sealer is highly recommended on installation.
SPECIAL NOTE:
NOT SUITABLE FOR HOLDEN V8 GEN IV LS2 6.0L or LS3 6.2L MOTORS
Warranty
Features
Specifications
| SKU | W1005 |
| Model # | W1005 |
| Barcode # | 9320833235112 |
| Brand | GMB |
| Shipping Weight | 6.1000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.020631000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
$315.94
CROW CAMS PERFORMANCE 5/16" THICK WALL PUSHRODS [HOLDEN V8 304 INJECTED 5.0L & 355 STROKER 5.7L MOTO
More From This Category
$436.79
AEROFLOW INTAKE 10MM SPACER ADAPTERS [HOLDEN V8 GEN IV LS3& LSA 6.2L MOTOR]
$178.06
AEROFLOW BILLET ALLOY SWIVEL THERMOSTAT HOUSING [HOLDEN V8 253 4.2L & 308 5.0L RED MOTOR]
$633.50
SEALED POWER 350+0.030" FLAT TOP PISTONS & HASTING MOLY RINGS [CHEV V8 350 SMALL BLOCK MOTOR]
$124.50
GENERAL MOTORS ENGINE ROCKER COVER BOLT SET [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L, GEN IV LS2 6.0L & LS3 6.2L
$123.50