PERMASEAL ENGINE MANIFOLD GASKET [HOLDEN 6-CYL 132 & 138 GREY MOTOR]
1948-63 HOLDEN [FX-FJ-FE-FC-FB-EK-EJ SERIES]
Description
PERMASEAL ENGINE MANIFOLD GASKET
HOLDEN 6 CYLINDER 132 & 138 GREY MOTOR
132.5ci
11/1948-1960 HOLDEN [FX-FJ-FE-FC SERIES]
138ci
01/1960-1963 HOLDEN [FB-EK-EJ SERIES]
The extremely high quality manifold gasket are the best on the market.
Since its inception in 1954, AA Gaskets has remained a wholly Australian owned specialist automotive gasket manufacturer, producing high quality automotive gaskets at Campbellfield, Australia.
Trust the best seals in the business for your Old Holden Grey Motor.
REPLACES HOLDEN PART# 7405059
| HOLDEN | ENGINE # | |
| 132.5ci | 11/1948-1953 FX | 1001 to 121793 |
| 10/1953-1956 FJ | 121794 to 283372 | |
| 07/1956-1957 FJ UTE/VAN | FROM U283384 | |
| 07/1956-1958 FE | L283373 to L439506 | |
| 05/1958-1960 FC | FROM L439507 | |
| 138ci | 01/1960-1961 FB | B1001 to B175813 |
| 05/1961-1963 EK | FROM B175814 | |
| 07/1962-1963 EJ | FROM J1001 |
Warranty
Features
Specifications
| SKU | HA138 |
| Model # | HA138 |
| Barcode # | 9315860028691 |
| Brand | Permaseal |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.710m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.110m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
$480.66
AEROFLOW BILLET ALLOY GILMER BELT DRIVE SET & BELTS [HOLDEN V8 304 5.0L INJECTED & 355 5.7L STROKER
$439.50
RAE ELECTRONIC DISTRIBUTOR WITH BOSCH HALL SENSORS [HOLDEN V8 304 INJECTED 5.0L & 355 STROKER 5.7L M
More From This Category
$148.50
ACL RACE SERIES PERFORMANCE MAIN BEARINGS SET -0.020" UNDERSIZE [HOLDEN 6-CYL 173 RED/BLUE MOTOR]
$129.50
BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE REAR DISC KIT [WB PASSENGER][REAR AXLE to CALIPER][w/ BRACKETS
$148.50
GENERAL MOTORS OIL PRESSURE SENSOR [HOLDEN V8 GEN IV LS2 6.0L & LS3 6.2L MOTOR]
$110.50