SKU: BHR-HT
BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE REAR [HT][CHASSIS to AXLE]
1969-70 HOLDEN [HT SERIES]
$37.00
In Stock
Description
BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE REAR
CHASSIS to AXLE
05/1969-1970 HOLDEN [HT SERIES]
The brake hose is manufacturerd in house to factory specifications and are extremely high quality.
Hose in Australian made to Australian Standards SAE J1401 and ADR CERTIFIED.
BRAKE HOSE KIT INCLUDES:
Rear Chassis to Axle Brake Hose (1)
REPLACES HOLDEN PART# 2806757
SPECIAL NOTE:
Brake hose suits stock unmodified standard differential or replacement differential using the standard factory bracket and placement.
Specifications
| SKU | BHR-HT |
| Model # | BHR-HT |
| Brand | Brakequip |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$148.50
ACL RACE SERIES PERFORMANCE MAIN BEARINGS SET -0.020" UNDERSIZE [HOLDEN 6-CYL 173 RED/BLUE MOTOR]
$346.50
NASON PERFORMANCE SOLID VALVE LIFTER SET [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK MOTOR]
$797.50
SILVOLITE 186+0.060" FLAT TOP PISTONS & HASTING MOLY RINGS [HOLDEN 6-CYL 186 RED MOTOR]
$178.06
AEROFLOW BILLET ALLOY SWIVEL THERMOSTAT HOUSING [HOLDEN V8 253 4.2L & 308 5.0L RED MOTOR]
$252.74