BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE REAR [HG][CHASSIS to AXLE]
1970-71 HOLDEN [HG SERIES]
Description
BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE REAR
CHASSIS to AXLE
07/1970-1971 HOLDEN [HG SERIES]
The brake hose is manufacturerd in house to factory specifications and are extremely high quality.
Hose is Australian made to Australian Standards SAE J1401 and ADR CERTIFIED.
BRAKE HOSE KIT INCLUDES:
Rear Chassis to Axle Brake Hose (1)
REPLACES HOLDEN PART# 2811820
SPECIAL NOTE:
Brake hose suits stock unmodified standard differential or replacement differential using the standard factory bracket and placement.
Specifications
| SKU | BHR-HG |
| Model # | BHR-HG |
| Brand | Brakequip |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
$154.50
HASTINGS +0.030" OVERSIZE PERFORMANCE MOLY PISTON RING SET [HOLDEN V8 304 INJECTED 5.0L & 355 STROKE
More From This Category
$178.06
AEROFLOW BILLET ALLOY SWIVEL THERMOSTAT HOUSING [HOLDEN V8 253 4.2L & 308 5.0L RED MOTOR]
$97.70
AEROFLOW PERFORMANCE 2-BOLT MAIN STUD KIT [HOLDEN V8 RED/BLUE/BLACK/INJECTED MOTOR]
$383.33
AEROFLOW FABRICATED ALLOY 3" DEEP TRANSMISSION PAN [GM POWERGLIDE AUTOMATIC]
$332.35
CROW CAMS PERFORMANCE HYDRAULIC VALVE LIFTER SET [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK MOTOR]
$277.50
ENGINE PRO PERFORMANCE CYLINDER HEAD EXHAUST VALVE SET [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK MOTOR]
$211.21