BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE KIT [HT][DISC]
1969-70 HOLDEN [HT SERIES DISC BRAKE FRONT]
Description
BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE KIT
05/1969-1970 HOLDEN [HT SERIES]
WITH DISC BRAKE FRONT
The brake hoses are manufacturerd in house to factory specifications and are extremely high quality.;
Hoses are Australian made to Australian Standards SAE J1401 and ADR CERTIFIED.
BRAKE HOSE KIT INCLUDES:
Front Brake Hose (2)
Rear Chassis to Axle Brake Hose (1)
REPLACES HOLDEN PART# 7426375 & 2806757
SPECIAL NOTE:
These brake hoses are to suit stock unmodified standard disc brake front end, factory calipers and unmodified standard differential or replacement differential using the standard factory bracket and placement.
Specifications
| SKU | BHK-HT-DISC |
| Model # | BHK-HT-DISC |
| Brand | Brakequip |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$154.50
HASTINGS +0.030" OVERSIZE PERFORMANCE MOLY PISTON RING SET [HOLDEN V8 304 & 308 RED/BLUE/BLACK MOTOR
$98.50
AEROFLOW PERFORMANCE STEEL ROCKER COVERS [HOLDEN V8 253 4.2L & 308 5.0L RED/BLUE/BLACK MOTOR]
$235.28
CROW CAMS PERFORMANCE SOLID VALVE LIFTER SET [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK MOTOR]
$98.50
AEROFLOW PERFORMANCE STEEL ROCKER COVERS [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK MOTOR]
$156.50