BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE FRONT KIT [A9X TORANA]
1977-78 HOLDEN [LX SS & SL/R 5000 A9X TORANA]
Description
BRAKEQUIP RUBBER HYDRAULIC BRAKE HOSE FRONT KIT
09/1977-1978 HOLDEN [LX SS & SL/R 5000 A9X TORANA]
The brake hoses are manufacturerd in house to factory specifications and are extremely high quality.
Hoses are Australian made to Australian Standards SAE J1401 and ADR CERTIFIED.
BRAKE HOSE KIT INCLUDES:
Front Brake Hose (2)
Stainless Steel Retainer Clips (2)
Hardened 3/8" ID Copper Washers (2)
REPLACES HOLDEN PART# 9940462
SPECIAL NOTE:
This brake hose is not usable on any other model within the Holden LX Torana Series.
NOT SUITABLE FOR NON GENUINE VEHICLES.
Specifications
| SKU | BHF-A9X |
| Model # | BHF-A9X |
| Brand | Brakequip |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
$243.50
ACL RACE SERIES PERFORMANCE MAIN & CONROD BEARING SET STANDARD SIZE [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK
$322.10
AEROFLOW PERFORMANCE ENGINE MOUNT SET [HOLDEN V8 RED/BLUE/BLACK/INJECTED MOTOR]
More From This Category
$119.00
BRAKEQUIP BRAIDED STAINLESS STEEL HYDRAULIC BRAKE HOSE FRONT KIT [LC-LJ TORANA][DISC]
$119.00