AEROFLOW 6.5L HIGH VOLUME SUMP [HOLDEN V8 253-308 BLUE & 304-355 INJECTED MOTOR]
1971-84 HOLDEN [HQ-HJ-HX-HZ-WB & LH-LX-UC TORANA]
Description
AEROFLOW HIGH VOLUME 6.5L SUMP
HOLDEN V8 253 4.2L & 308 5.0L RED/BLUE/BLACK MOTOR
HOLDEN V8 304 5.0L INJECTED & 355 5.7L STROKER MOTOR
07/1971-1984 HOLDEN [HQ-HJ-HX-HZ-WB SERIES]
03/1974-1980 HOLDEN [LH-LX-UC TORANA]
Aeroflow's range of super oil pans are available for most popular V8 engines are the perfect choice for street or track driven high performance engines.
Customised rear sump conversion with specially designed extra oil capacity wings, these wings allow extra oil capacity without affecting ground clearance, which helps maintain more constant oil temperatures for reliability and feature windage trays and crank scrapers.
These pans are also fitted with a trap door, which keeps oil at the pickup during hard acceleration and braking.
Aeroflow has taken its forward thinking knowledge to the street, manufacturing a wide range of race quality products to improve street performance and dependability.
SPECIAL NOTE:
HOLDEN V8 304 5.0L INJECTED & 355 5.7L STROKER MOTOR, USE HOLDEN HQ-WB V8 OIL PICKUP.
OIL PAN PICKUP SOLD SEPARATELY.
Specifications
| SKU | AF82-2101 |
| Model # | AF82-2101 |
| Barcode # | 9337206088640 |
| Brand | Aeroflow |
| Shipping Weight | 5.9000kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.580m |
| Shipping Cubic | 0.037758000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
$279.50
MSD PERFORMANCE 8.5MM HIGH TENSION IGNITION LEAD SET [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR]
More From This Category
$322.10
AEROFLOW PERFORMANCE ENGINE MOUNT SET [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L & GEN IV LS2 6.0L/LS3 6.2L MOTOR]
$178.06
AEROFLOW FABRICATED ALLOY POWER STEERING RESERVOIR [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L & GEN IV LS2 6.0L MOT
$430.51
AEROFLOW BILLET ALLOY TIMING COVER TWO PIECE [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L, GEN IV LS2 6.0L & LS3 6.2L
$317.75
AEROFLOW X-PRO 8.5MM CERAMIC HIGH TENSION IGNITION LEAD SET BLACK [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR]
$222.61