AEROFLOW WATER PUMP [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR]
1999-05 HOLDEN [VTII-VX-VY-VZ COMMODORE]
Description
AEROFLOW WATER PUMP NATURAL & GASKET KIT
HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR
06/1999-2005 HOLDEN [VTII-VX-VY-VZ COMMODORE]
06/1999-2005 HOLDEN [WH-WK STATESMAN-CAPRICE]
12/2000-2005 HOLDEN [VU-VY-VZ UTE]
10/2001-2005 HOLDEN [V2-VZ MONARO CV8]
The high performance Aeroflow GM LS mechanical water pump is designed for street applications. They are compatible with all O.E.M. accessories and pulleys. Made from lightweight cast aluminium which offers weight savings along with increased durability and cooling potential.
They feature a precision cast-iron impeller design and pressure-balanced water passages which equalise flow and minimise engine hot spots at any speed. The impeller also limits high rpm cavitation which will not crack, corrode or fatigue.
REPLACES GENERAL MOTORS PART# 12681185
SPECIAL NOTE:
NOT SUITABLE FOR HOLDEN V8 GEN IV LS2 6.0L or LS3 6.2L MOTORS
Warranty
Features
Specifications
| SKU | AF64-2360 |
| Model # | AF64-2360 |
| Barcode # | 9337206140430 |
| Brand | Aeroflow |
| Shipping Weight | 6.3000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.020631000m3 |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Early Holdens users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
$357.02
AEROFLOW X-PRO PERFORMANCE HI-TORQUE STARTER MOTOR [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L, GEN IV LS2 6.0L & LS
More From This Category
$248.50
PREMIER OIL PUMP DRIVE SHAFT, BUSH & GEAR KIT [HOLDEN V8 RED/BLUE/BLACK/INJECTED MOTOR]
$282.01
AEROFLOW BILLET ALLOY COIL RELOCATION MOUNTS [HOLDEN V8 GEN III LS1 5.7L MOTOR]
$283.50
ACL RACE SERIES PERFORMANCE MAIN & CONROD BEARING SET -0.020" UNDERSIZE [HOLDEN V8 304 INJECTED 5.0L
$313.50
ENGINE PRO PERFORMANCE CYLINDER HEAD INLET VALVE SET [CHEV V8 307-327-350 SMALL BLOCK MOTOR]
$317.75
AEROFLOW X-PRO 8.5MM CERAMIC HIGH TENSION IGNITION LEAD SET BLACK [HOLDEN V8 GEN IV LS2 6.0L & LS3 6
$252.31
AEROFLOW BILLET ALLOY ALTERNATOR BRACKET RHS MID MOUNT [CHEV V8 307-327-350-400 SMALL BLOCK MOTOR]
$357.02